Správné držení těla vs. břišní svaly
Na téma správného držení těla bychom si mohli povídat opravdu dlouho. To ale nemám v úmyslu. Rád bych zde jen uvedl časté chyby, kterých se lidé dopouštějí nejen při cvičení ale i v běžném životě! Velká část zdravotních problémů má příčiny v nedostatečně posílených svalech hlubokého stabilizačního systému, tzv. “core”. Nevím, jestli si to většina z vás uvědomuje, ale právě silné břišní svaly (v kombinaci se svaly zádovými) hrají klíčovou roli pro správné vzpřímené držení celého těla. Říká se, že posílené břišní svalstvo unese až 40 % celkové tělesné hmotnosti, čímž výrazně odlehčuje zatížení páteře!
Zde je slíbený výčet některých typických chyb, kterých se lidé dopouštějí a které jsou příčinou špatného držení těla a následných bolestí:
- HLAVA – měla by být v prodloužení páteře (neutrální poloze). Předsun hlavy kupředu může způsobit bolesti krku, ramen a paží. Často se mohou přidat migrény a závratě.
- RAMENA – by měla být stažená vždy dolů a směrem od uší. Kulatá záda způsobují rizikové napětí zad a krku.
- BEDRA, BŘICHO – kombinace vyčnělého břicha a bederní lordózy způsobuje další bolestí ve spodní části páteře.
- BOKY, PÁNEV – pánev často bývá chybně skloněná příliš dopředu či dozadu. Silné břišní svaly ji udržují ve správné pozici.
- KOLENA – měla by být lehce uvolněná a pokrčená. Natažená kolena přispívají k napětí kloubů a zad.
- KOTNÍKY – pozice kotníků by měla být přímo pod koleny.
- CHODIDLA – správná obuv je klíčová, poskytuje potřebnou podporu a může napravit i špatné směřování kotníků.